لزوم اجازه همسر برای خروج از کشور

اجازه همسر جهت خروج از کشور

لزوم اجازه ی همسر برای خروج از کشور

لزوم اجازه همسر برای خروج از کشور : طبق قانون برای خروج یک خانم از کشور اجازه ی همسرش لازم است.

لزوم اجازه ی همسر برای خروج از کشور

حتما می دانید که موضوع اجازه همسر برای خروج از کشور دغدغه ی بسیاری از خانم های متاهل و دخترانی که قصد ازدواج دارند است. یک خانم طبق تبصره 3 ماده 18 قانون گذرنامه باید برای خروج از کشور از همسر خود اجازه بگیرد. گاهی اوقات ممکن است این قانون منجر به از دست دادن موقعیت های سرنوشت ساز برای خانم‌ ها شود.

برای نمونه خانم نیلوفر اردلان کاپیتان تیم ملی فوتسال و خانم زهرا نعمتی تیرانداز سرشناس کشورمان، بر اساس این قانون ممنوع الخروج شدند. همین امر مانع این شد تا در مسابقاتی که سال ها برای آن تلاش کرده بودند، شرکت نکنند.

نگران این مسئله نباشید! ما به شما خواهیم گفت که چگونه این مسئله را حل کنید.

اگر هنوز ازدواج نکرده اید، بهترین راه ذکر حق خروج از کشور به عنوان یکی از شروط ضمن عقد است. پس از عقد نیز می توان، با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی این اجازه را در سند جداگانه ای به عنوان وکالت بلاعزل دریافت کرد، به این ترتیب زن می تواند برای امضای اسناد صدور و تمدید گذرنامه و همچنین خروج مکرر از کشور شخصا اقدام کند. توصیه می شود حتی اگر حق خروج از کشور به عنوان شروط ضمن عقد ذکر شده باشد، وکالتنامه جداگانه تنظیم و این حق از مرد گرفته شود، زیرا فقط حق خروج از کشور در قرارداد مورد قبول اداره گذرنامه نیست. همچنین ارائه وکالت نامه تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی الزامی است.

 

لزوم اجازه ی همسر برای خروج از کشور

 

برای اینکه خاطری آسوده داشته باشید در متن وکالتنامه مربوطه چه باید بنویسید؟

“زوج به زوجه رضایت می دهد تا بتواند با تمام اختیارات قانونی و بدون نیاز به اذن شفاهی یا کتبی شوهر، از کشور خارج شود. تعیین مدت مقصد و شرایط سفر به عهده خود خانم است.”

“زوج از درخواست و دریافت پاسپورت و گذرنامه برای خروج از کشور از سوی زوجه به صورت مکرر نیز رضایت کامل دارند. اخذ ویزا، روادید و اقامت دائم یا موقت در هر کشور خارجی طبق مقررات و خروج از کشور از هر یک از مرزهای زمینی، دریایی و هوایی به دفعات مکرر اعلام نمود.”

البته دانستن این نکته ضروری است که وقتی زن در شروط ضمن عقد این حق را نگرفته و وکالت بلاعزل نگرفته است در صورت مخالفت شوهر در مواردی مانند واجبات شرعی (سفر حج) صله رحم در حد معقول، برای معالجه و مواردی از این قبیل می توان با اجازه دادستان از کشور خارج شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *