افراز املاک مشاعی یا جداسازی املاک مشاع

افراز املاک مشاعی

جدا سازی یا افراز املاک مشاعی

افزار املاک مشاعی : افراز همان چیزی است که چیزی را از دیگری جدا می کند. افراز حقوقی نیز به معنای مشاجره مشترک شریک ملک مشاع با شریک دیگر به منظور تقسیم اموال مذکور است، در صورت عدم توافق برای تقسیم.

بنابراین، اگر سهم شریک یا سایر شرکای شما از شما جدا بشود، افراز رخ داده است.

پرونده های جداگانه در دادگاه ها

اگر یکی از شرکا یا چند نفر از آن ها از افراز سهم راضی نباشند، پرونده ای با همین نام توسط یک یا چند مالک مشترک دیگر در دادگاه ثبت می شود، مگر اینکه افراز توسط قانون ممنوع شده باشد.

یک نکته بسیار مهم در پرونده تقسیم بندی این است که همه صاحبان مشترک باید به عنوان شاکی یا متهم (یکی از دو طرف پرونده) درج شوند و از درخواست و اقدامات اجرایی مطلع شوند.

افراز املاک و اموال مشاعی

بر اساس قانون تقسیم و فروش املاک مشاعی، بخش زیادی از تقسیم املاک مشاعی به ثبت کنندگان املاک واگذار شد که آثار مثبتی داشت. به عنوان مثال، کارشناسان ثبت نام در بررسی موقعیت و تطبیق مالکیت مالکان مشترک نسبت به سایر کارشناسان متخصصتر و دقیق تر هستند.

همچنین هیچ تشریفات و مشکلی در رسیدگی به دادگاه وجود ندارد و علاوه بر این، این دفاتر دارای ابزار و وسایلی مانند دوربین های نظارتی هستند، به عبارت دیگر مجهز هستند.

با تصویب این قانون، دو نهاد برای تقسیم اموال مشترک وجود دارد. یکی اداره ثبت و دیگری قوه قضائیه که دادگاه ها هستند.

صلاحیت افراز املاک و اموال مشاعی

ملک مشاعی که مراحل ثبت آن به پایان رسیده است، خواه در دفتر املاک ثبت شده باشد یا نباشد، در صورت درخواست یک یا چند شریک، در واحد ثبت محلی است که ملک مشترک در آن واقع شده است.

به خاطر داشته باشید که اگر چندین مالکیت متعارض دارید، امکان جدا کردن چنین اسنادی وجود ندارد.

صلاحیت دادگاه ها برای افراز

اگر بین شرکای ملک مشترک مفقود یا غایب وجود داشته باشد، به منظور حفظ منافع آنها، تقسیم اموال باید در دادگاه انجام شود، اگرچه مراحل ثبت آن ها به پایان رسیده است. کلیه املاکی که صاحب آنها ناشناخته است یا املاکی که مراحل ثبت آن ها به پایان نرسیده است در دادگاه انجام می شود.

افراز در دفاتر ثبت

عمل افراز به درخواست هر یک از مالکان مشترک شروع می شود. درخواست را می توان در ورق های ساده یا در فرم درخواست مرتب کرد. ذکر جزئیات درخواست کننده و سایر شرکا و آدرس آن ها و همچنین مشخصات ملک با شماره ثبت در دادخواست بسیار مهم است.

مراحل افراز املاک مشاعی در اداره ثبت

ابتدا، با کمک وکیل ملکی در تهران ، درخواست جدایی برای بررسی به ثبت کننده ارسال می شود. در صورت عدم وجود مشكل حقوقی در این زمینه، زمان بازرسی از محل تعیین شده، به متقاضی و كلیه شرکاء اطلاع داده می شود و بر اساس سوابق ثبتی و نقشه اموال جدا شده تهیه می شود.

شما باید طرح تقسیم را به شهرداری آن محل ارسال کنید تا نظر خود را ظرف دو ماه اعلام کند. اگر شهرداری اظهارنظر نکند، اداره ثبت می تواند تقسیم بندی را بر اساس طرح افراز انجام دهد و این تصمیم ممکن است در دادگاه عمومی تجدید نظر شود.

چه زمانی حکم افراز توسط دادگاه اجرا می شود؟

دستور افراز زمانی قابل اجرا است که تصمیم نهایی به دو طرف ابلاغ شود.

 

اموالی که غیرقابل افراز تلقی می شوند، در نهایت چه تصمیمی برای آنها گرفته می شود؟

در نهایت، چنین املاکی فروخته می شود و شرکا به طریقی متفاوت به خواسته خود می رسند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *