نکات مهمی که باید در نوشتن قولنامه ملک بدانید

نکات مهم نوشتن قولنامه

نکات مهم قولنامه

نکات مهم در نوشتن قولنامه :‌ بعضی اوقات مردم می خواهند چیزی مانند ماشین یا اموال دیگر را بخرند یا بفروشند، اما در حال حاضر هیچ کدام از مقدمات مورد نیاز وجود ندارد. به عنوان مثال، خریدار نمی تواند مبلغ را در به یک باره پرداخت کند یا فروشنده نمی تواند ملک را به خریدار تحویل دهد.

اما هر دو با فروش ملک موافقت کردند. در نتیجه، یک قرارداد نوشته می شود، به این معنی که یک سری وعده و توافق بین خریدار و فروشنده رد و بدل می شود و فروشنده قادر نیست ملک را به دیگری بفروشد. خریدار نیز باید تا آخرین مهلت مشخص شده، مبلغ را پرداخت کند.

ماهیت قولنامه

قولنامه یک سند معمولی است، یعنی هیچگونه اعتبار اسناد رسمی در آن وجود ندارد؛ زیرا این سندی است که توسط مردم عادی تهیه شده است و مقامات دولتی مداخله نمی کنند.

به عبارت دیگر، تصور نکنید که قولنامه سند است و بخواهید کار با قولنامه را به پایان برسانید! تا زمانی که به دفتر اسناد رسمی نروید و سند را دریافت نکنید، صاحب خودرویی نیستید که خریداری کرده اید.

رعایت نکات اصولی در نوشتن قولـنامه برای خریدار:

  • اول از همه، لازم است بررسی شود که به عنوان مثال، نمایشگاه اتومبیل که در آن توافقنامه نوشته شده است دارای مجوز اتحادیه است یا خیر. علاوه بر این، حق غرفه دار باید در قرارداد مشخص شود. همچنین مدارکی که واسطه گذاشته می شود باید در قرارداد مشخص شود.
  • سند خودرو باید شخصاً توسط خریدار بررسی شود تا از در وثیقه نبودن خودرو اطمینان حاصل شود. یا اگر این امکان وجود داشته باشد که خودرو به شخص دیگری فروخته شده باشد، با بررسی کد رهگیری آن را متوجه شد.
  • اگر شخص امضا کننده قولنامه نماینده مالک است، مطمئن شوید که نماینده قانونی است و حق امضا در این مورد خاص را دارد.
  • املاکی که از طریق ارث به فروشنده رسیده است، خریدار باید گواهی انحصار وراثت و تسویه مالیات بر ارث را ببیند.
  • خریدار باید اطمینان حاصل کند که فروشنده از تجارت منع نشده است، در غیر این صورت نمی تواند سند رسمی را به خریدار منتقل کند.
  • خریدار از پرداخت کل مبلغ تا زمانی که ملک را دریافت نکرده، خودداری کند.
  • اگر ملک چندین مالک داشته باشد، همه آنها باید قولنامه را امضا کنند، مگر اینکه یک نفر نماینده همه آنها باشد.
  • امروزه نسخه های چاپی قولنامه وجود دارد. از نوشتن و امضای قولنامه هایی که دستی نوشته شده اند، خودداری نمایید. قولنامه باید در سه نسخه تنظیم شود. یک نسخه برای خریدار، یک نسخه برای فروشنده و یک نسخه برای غرفه دار باقی می ماند.
  • این توافق همچنین باید به اسقاط کافه خیارات اشاره کند. این بدان معناست که راه برای هر گونه وقفه در معامله توسط فروشنده بسته است.
  • نکته مهم دیگری که در منشور باید به آن توجه شود این است که اگر شخص دیگری ادعای مالکیت اموال فروخته شده را داشته باشد، فروشنده مسئول خسارت است.

هنگام نوشتن قرارداد برای فروشنده، این اصول را رعایت کنید

در دانستنی قرارداد، در وهله اول، او باید از توانایی مالی خریدار در پرداخت مبلغ معامله اطمینان حاصل کند.

اگر مبلغ معامله باید با چک پرداخت شود، در صورت برگشت چک به خریدار، فروشنده فقط می تواند قیمت چک را درخواست کند و حق فسخ معامله را ندارد و تنها راه لغو معامله این است که در قولنامه ذکر شود که اگر چک برگشت داده شود، معامله فسخ می شود.

آیا امکان درخواست “وجه التزام” در قولنامه وجود دارد؟

این امکان وجود دارد که در قولنامه ذکر کنید که اگر فروشنده یا خریدار، به قول خود عمل نکنند، این امکان برای طرف مقابل وجود دارد که درخواست وجه التزام کند.

در پایان شما میتوانید برای نوشتن قولنامه ای که هم حقوق شما و هم حقوق طرف مقابل رعایت شود، با وکیل ملکی در تهران مشورت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *