اثبات مالکیت املاک بدون سند چگونه است؟

اثبات مالکیت املاک بدون سند چگونه است؟

اثبات مالکیت املاک بدون سند چگونه است؟

اثبات مالکیت املاک بدون سند چگونه است؟ یکی از مهمترین ادله اثبات دعوا در دادگاه های حقوقی، سند می باشد. سند را می توان به این گونه تعریف کرد: « هر نوشته ای که در مقام دفع یا دعوا قابل استناد باشد، سند نامیده می شود.»

اسناد از نظر حقوقی به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از: سند عادی،  سند رسمی. اما در اصل اسناد رسمی قابلیت اثبات آن ها ساده تر است و اعتبار بیشتری نیز دارند.

ماده 22 قانون ثبت در خصوص مالکیت املاک به این صورت مقرر می کند که: « زمانی که ملک مطابق قانون در دفتر املاک به ثبت رسیده باشد، دولت در این شرایط فقط می تواند آن شخص را مالک بشناسد: ملک به اسم آن فرد ثبت شده باشد، شخصی که ملک ذکر شده به او منتقل شده باشد و این انتقال نیز در دفتر املاک به ثبت رسیده باشد، ملک ذکر شده از مالک رسمی ارثاً به آن فرد رسیده باشد.» بنابراین قانون گذار، مطابق این مقرر مالکیت ملک را تنها با سند رسمی به رسمیت می شناسد.

ممکن است بسی از شما با مواردی مانند ملک مسکونی ای که سند نداشته و با نوشته ای به نام قولنامه خرید و فروش می شود مواجه شده باشید. درباره این موضوع سوالی پیش ِمی آید آن هم این است که در این موارد اثبات مالکیت ملک بدون سند چگونه خواهد بود؟ خریدار ملک قولنامه ای چگونه بدون سند، راهی برای اثبات مالکیت خود پیدا می کند؟

املاک بدون سند

وکیل ملکی در تهران : امروزه برخی از املاک به سبب مشکلاتی از جمله ساخت طبقه غیر مجاز، عدم در نظر گرفتن پارکینگ ، تکمیل نبودن سیستم اعلام و اطفاء حریق ساختمان و در نتیجه نداشتن پایان کار، فاقد سند رسمی بوده و در تنیجه به صورت قولنامه ای معامله می شوند. در هنگام خرید این خانه ها باید دقت کافی داشته باشید و تمامی جوانب را بسنجید ، چرا که در صورت بروز اختلاف یا ایجاد مشکلات، به دلیل اینکه ملک بدون سند است اثبات مالکیت نیاز به طرح دعوا در دادگاه و صدور حکم قضایی دارد.

اثبات مالکیت املاک بدون سند

در صورتی که ملک خریداری شده فاقد سند رسمی باشد، مالک باید دعوایی را با خواسته اثبات مالکیت در دادگاهی که ملک در حوزه قضایی آن واقع شده اقامه کند، در این دعوا خریدار خانه ی بدون سند خواهان محسوب شده و فروشنده ی ملک فاقد سند خوانده. پس از اقامه دعوا، قاضی دادگاه با بررسی ادله و مستندات خواهان مثل تصرف در ملک، مبایعه نامه عادی، شهادت شهود و مانند این ها تصمیم گیری کرده و  در صورتی که صحت دلایل خواهان بتنی بر مالکیت ملک را احراز کند، حکم به مالکیت او صادر می کند.

توجه داشته باشید که دعوای اثبات مالکیت در خصوص املاکی که سند رسمی دارند قابل رسیدگی در دادگاه نیست، چرا که طرح دعوای اثبات مالکیت نسبت به ملکی که سند رسمی دارد برخلاف قانون ثبت بوده و دادگاه ها در این خصوص قرار عدم استماع دعوا صادر می کنند، بنابراین دعوای اثبات مالکیت زمانی مطرح می شود که ملک مورد نظر به ثبت نرسیده باشد و مالک بخواهد به مالکیت خود رسمیت ببخشد.

اثبات مالکیت املاک بدون سند چگونه است؟

دعوای اثبات مالکیت همراه با خلع ید

مالکین املاک در بعضی از مواقع با این مشکل مواجه می شوند که فرد دیگری آن خانه را مورد تصاحب خود قرار داده است و در آن زندگی می کند. در چنین شرایطی که ملک ثبت نشده در اختیار شخص دیگری است، علاوه بر دعوای اثبات مالکیت، خواهان می تواند دعوی خلع ید را نیز مطرح کند.

اثبات مالکیت ملک بدون سند رسمی و بدون قولنامه

همچنین در برخی از موارد فرد مدعی مالکیت سند رسمی و قولنامه ندارد؛ یا بنا به دلایلی قولنامه ای که تنظیم شده بود از بین رفته است. علاوه بر آن ممکن است ملک ارثیه آن فرد بوده و بعد از به ارث رسیدن، متوجه شده است که ملک، سند و قولنامه ندارد. در این شرایط فرد مدعی برای اثبات ادعای خود باید دلایل محکمه پسند مانند تصرف طولانی مدت این ملک توسط خود یا افراد خانواده یا شهادت شهود استفاده کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *