وکیل خانواده و دعاوی خانوادگی

وکیل خانواده و دعاوی خانواده

وکیل خانواده

وکیل خانواده : دعاوی خانوادگی یکی از قوانین مندرج در قانون زوجین در قانون مدنی است، قانون حمایت از خانواده و قانون آیین دادرسی مدنی در موارد خاص و حتی حقوق جزا است که شامل سیاست ها و تعهدات زندگی، شرایط و حقوق خانواده ها می شود.

وکیل خانواده کیست؟

در این قسمت به طور مختصر تمام موارد مربوط به خانواده را توضیح می دهیم. وکیل خانواده فردی است که پرونده های دریافت مهریه، اجرت المثل ایام زوجیت، بررسی نفقه، نفقه فرزند، حضانت فرزند، تقاضا ازدواج مجدد و … را بررسی می کند.

در اصل، وکیل طلاق زیرمجموعه وکیل خانواده است.

آیا استفاده از وکیل خانواده برای طرح پرونده یا دفاع از پرونده علیه ما ضروری است؟

قوه قضائیه برای رسیدگی به پرونده ها و حل اختلافات تشکیل می شود و روزانه هزاران پرونده در هر یک از دادگاه های حقوقی و کیفری تشکیل و رسیدگی می شود. به یک نهاد قضایی نیاز است

در این زمینه، ما قوانین آیین دادرسی مدنی و کیفری را نوشته ایم، اما اکثر مردم نمی دانند چگونه از این روش ها در انتخاب مسیر رسیدگی به پرونده استفاده کنند، زیرا این یک موضوع تخصصی است، بنابراین در چنین مواردی در دادگاه حضور می یابند. کسی که قانون می داند و حقوق افراد را می شناسد، باید پیگیر این پرونده ها باشد.

نحوه حساب کردن نفقه زن

از نظر حقوقی، امرار معاش چیزی است که یک فرد در طول زندگی به آن نیاز دارد، مانند غذا، پوشاک، مسکن و اثاثیه منزل.

در ماده 1102 قانون مدنی آمده است که به محض عقد صحیح ازدواج، رابطه زناشویی بین طرفین موجود و حقوق و تعهدات زوجین در برابر یکدیگر برقرار می شود. دو شرط زیر برای نفقه مورد نیاز است:

  • دائمی بودن عقد که در قانون مدنی در ماده 1106 قید شده است: در مورد عقد دائم، نفقه زن بر عهده شوهر است.
  • تسلیم کامل زوجه : اگر زن از شوهر خود اطاعت نکند، عنوان ناشزه را دریافت می کند و در نتیجه شوهر از پرداخت نفقه امتناع می کند.

در صورت درخواست نفقه برای زن، دادگاه ها او را به متخصص قانونی رسمی ارجاع می دهد تا با توجه به شرایط، تحصیلات و خانواده پدری، با توجه به شرایط و تحصیلات و خانواده پدری، نفقه همسر تعیین شود.

آیا خواندن صیغه به صورت شفاهی قانونی است؟

در طول ازدواج موقت (صیغه) یک عقد ازدواج است که برای مدت محدود معتبر است. ازدواج ناموفق، ازدواج منقطع یا متعه نیز نامیده می شود و به عنوان صیغه معروف است. زیرا این نوع نوع برای این است که مرد از زن بهره ببرد.

تنها تفاوت بین ازدواج موقت و ازدواج دائم این است که مرد موظف به پرداخت هزینه نگهداری (غذا ، پوشاک و مسکن) به زن نیست و نیازی به خواندن صیغه طلاق پس از ازدواج نیست. در صورت اطلاع خانواده زوجین، هیچ مشکلی از نظر صیغه شفاهی وجود ندارد.

اجرت المثل چگونه است؟

در حین زندگی مشترک به خاطر اعمالی که زن مرتکب شده و قصد تبرع ندارد، به زن داده می شود. معمولا زمانی اجرت المثل به زوجه داده می شود که طلاق خوانده شده باشد زیرا اگر زمانی که زوجه زندگی را ادامه می دهند دریافت شود، ممکن است مشکلاتی را برای آن ها ایجاد کند.

نحوه دریافت مهریه چگونه است؟

مهریه پس از تشکیل دادخواست مهریه و اقامه دعوی مبنی بر محکومیت زن و شوهر به پرداخت مهریه و تأمین محکومیت، با صدور حکم اجرا و اطلاع محکوم علیه که در صورت عدم پرداخت یا معرفی ممکن است اموال آن توسط مقامات مربوطه، از جمله اداره ثبت، بانک مرکزی یا پلیس راهور، که در جستجو یا مصادره اموال هستند، مورد سوال قرار گیرد.

 

برای طلاق با رضایت متقابل چه مدارکی لازم است؟

هنگامی که یک زوج می خواهند تقاضای طلاق کنند، مدارک زیر برای درخواست طلاق مورد نیاز است:

  • شناسنامه زوجین
  • کارت ملی زوجین
  • اصل عقدنامه ، در صورت موجود نبودن یا مفقود شدن، هریک از زوجین یا وکلای آن ها می توانند با دفتر محل عقد قرارداد تماس گرفته و کپی آن را درخواست کنند.

شرط نمایندگی زن در طلاق چیست؟

طلاق محدود به اراده مرد است و از حقوق ویژه زوجین است. اما طبق قانون، شوهر می تواند با دادن وکالت نامه در صورت طلاق، وکالت را به زن منتقل کند تا زن هر زمان که بخواهد از او طلاق بگیرد. شرط وکالت در صورت طلاق ممکن است در عقدنامه در حین عقد یا بعد از عقد در دفاتر ثبت رسمی مشخص شود.

آیا همسر من می تواند مانع ملاقات فرزند شود؟

ملاقات با فرزند مشترک حق طبیعی، اخلاقی و قانونی والدین است و هیچ یک از والدین نمی توانند بدون عذر قانونی از ملاقات فرزند خود محروم شوند. مطابق ماده 54 قانون حمایت از خانواده؛ شخصی که مانع ملاقات کودک می شود برای اولین بار در درجه هشت و در صورت تکرار با حداکثر مجازات تعیین شده در قانون جریمه می شود.

اگر پدر بمیرد چه کسی باید کودک را نگهداری کند؟

حضانت کودک یک حق و در عین حال تعهد است که قانون برای محافظت از کودک به والدین محول کرده است. مسئولیت مراقبت از فرزندان بر عهده والدین است. در صورت فوت پدر، طبق قوانین مدنی، او در هر صورت باید توسط مادر نگهداری شود.

وکیل خانواده که خواهان حمایت از فرزند است چه مزایایی دارد؟

نفقه فرزند معمولی یکی از مسائل مالی است که زن و شوهر در صورت جدایی یا طلاق باید در مورد آن اظهار نظر کنند. وکیل خانواده مسلماً هر وکیلی می تواند برای اثبات حمایت فرزند از طریق دادگاه، مطابق قانون گذار و دفاع های قوی و شواهد به دست آمده اقدام کند.

سایر خدمات وکیل تهران ۲۴ :

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *