طلاق به علت خیانت شوهر

طلاق به علت خیانت شوهر

طلاق به علت خیانت شوهر

طلاق به علت خیانت شوهر : کمتر روزی است که به عنوان یک وکیل دادگستری به دادگاه خانواده مراجعه کنم و خانمی از من راجع به طلاق به علت خیانت سوال نپرسد.

برای مثال: “من دوتا بچه دارم و شوهرم سراغ یک زنه دیگه ای رفته. من فقط به خاطر خرجی بچه هایم مجبور هستم تحمل کنم.”

“دیشب به صورت اتفاقی متوجه شدم که شوهرم توی اینستاگرام با دوست دوران دانشگاهش چت های عاشقانه میکنه”

“حدود دو ماه است که باردارم و شوهرم یک بار هم به دیدنم نیومده. منو گذاشته خونه بابام. فکر کنم پای فرد دیگه ای وسطه”

 

طلاق به علت خیانت شوهر

 

راه حل

صرف نظر از اینکه چنین شرایطی مستلزم توجه مسئولان و برنامه ریزان اجتماعی است، اگر در این موارد زن به لحاظ حقوقی قصد جدایی از شوهر خود را داشته باشد باید چه کاری انجام دهد؟ آیا دادگاه خانواده حکم طلاق را با ادعاهایی از این دست صادر خواهد کرد؟

نکته ای که وجود دارد این است که طبق ماده 1133 قانون مدنی حق طلاق با مرد است. زن فقط در شرایط خاصی می تواند از دادگاه خانواده تقاضای طلاق کند.

برای مثال زن زمانی می تواند تقاضای طلاق کند که وکالت در طلاق داشته باشد. یا زمانی که مرد از نفقه دادن خودداری می کند و الزام او به نفقه دادن غیرممکن است.

یا زمانی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زن باشد.

عسر و حرج در قانون به شرایطی اطلاق می شود که ادامه زندگی برای زن سخت می شود و همچنین تحمل آن را برای زن غیر ممکن می کند.

بنابراین درصورتی که زن به علت خیانت مرد قصد جدایی داشته باشد باید برای دادگاه خانواده ثابت کند که به دلیل این اتفاق و خیانت شوهر، دوام زندگی برایش باعث عسر و حرج شده است و تحمل این شرایط برایش طاقت فرسا  و غیرممکن است.

امری که به نظر می رسد اثبات آن بسیار دشوار است.

اما زن می تواند در این شرایط تقاضای طلاق طبق بند 2 و 9 عقدنامه را مطرح کند.

اگر به شروط چاپی عقدنامه نگاه کنید، در برخی موارد، زمانی زوج به زوجه حق وکالت می دهد که پس از انتخاب نوع طلاق، خود را مطلقه نماید.

بند 2- سوء رفتار یا سوء معاشرت زوج به حدی که ادامه زندگی را برای زوجه غیر قابل تحمل نماید.

بند 9- محکومیت قطعی زوج در اثر ارتکاب جرم و اجرای هرگونه مجازات اعم از حد و تعزیر در اثر ارتکاب جرمی که مغایر با حیثیت خانوادگی و شئون زوجه باشد.

همچنین خیانت مرد به زن می تواند مصداق هر یک از بندهای فوق قرار گیرد.

البته باید به این نکته اساسی توجه داشته باشید که صرف ادعای رابطه نامشروع کافی نیست و دادگاه به کلماتی مانند اینکه من پیام ها را خودم دیده ام یا شنیده ام در صورت داشتن پرینت تلفن هم توجهی نمی کند. و ایجاد رابطه نامشروع مستلزم صدور حکم قطعی از دادگاه کیفری است.

وکیل خانواده در تهران

وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *