حضانت در برابر بخشش مهریه

حضانت در برابر بخشش مهریه

حضانت در برابر بخشش مهریه : مادر موجودی است که شبیه به آن در دنیا وجود ندارد و زمانی که نتواند فرزنده خود را هرروز ببیند حاضر است همه چیز را ببخشد تا بتواند هرروز فرزند خود را در آغوش بگیرد. بحث امروز ما در این باره است.

بسیاری از خانم ها در روند طلاق، حق حضانت فرزند خود را در ازای بخشش مهریه خود طی توافق کتبی و جداگانه به دست می آورند که توافق ذکر شده کاملا معتبر و مورد حمایت قانون گذار است.

در ماده 1170 قانون مدنی در مورد حضانت مقرر می کند، در صورتی که مادر در طولی که حضانت با او است با مرد دیگری ازدواج کند، حق حضانت با پدر خواهد بود.

 

حضانت در برابر بخشش مهریه

 

درحال حاضر در مورد این بحث یک سوال وجود دارد.

در صورتی که زوجین در ضمن طلاق شرط کنند که حضانت طفل تا 13 سالگی با مادر باشد یا مادر در قبال مهریه خود حق حضانت طفل را بدست آورده باشد و بعد از گذشت یک سال از طلاق مجدداً ازدواج کند، آیا او حضانت فرزند را از دست می دهد؟

در بین قضات دادگستری 2 نظریه در این مورد وجود دارد.

بسیاری از قضات اعتقاد دارند که حکم ماده 1170 قانون مدنی، توافق برخلاف آن جایز نیست و این قوانین از نوع آمره است.

قانونی که حق نداریم بر خلاف آن توافق کنیم و باید از ان پیروی کنیم قانون آمره نام دارد.

درصورتی که مادر در برابر حضانت فرزند مهریه خود را بخشیده باشد یا زن و شوهر قبل از طلاق توافق کرده باشند که حضانت فرزند با مادر باشد، اگر مادر پس از طلاق مجدد ازدواج کند حق حضانت از او سلب می شود.

زیرا مادر با ازدواج حق تقدم در سرپرستی و حضانت فرزند را از دست می دهد و توافق دو طرف طبق قانون معتبر نیست و پدر می تواند پس از آن از دادگاه خانواده درخواست تجدید نظر در حکم حضانت کند.

از سوی دیگر، گروهی دیگر از قضات معتقدند چون حضانت علاوه بر وظیفه زوجین است، پدر و مادر می توانند این حق را به دیگران واگذار کنند و در صورت موافقت مادر با شوهر یا در ازای بخشش مهریه خود حق حضانت را به دست آورد، این حق را با ازدواج مجدد از دست نمی دهد.

آیا فکر می کنید نظر قضات دسته اول ناعادلانه است؟

وکیل خانواده در تهران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.