ابطال سند رهنی

مبنای حقوقی دادخواست ابطال سند رهنی

ابطال سند رهنی: سند رهنی چیست؟ سند رهنی سند رسمی می باشد که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می گردد و به موجب آن راهن یا بدهکار اموال خود را به عنوان وثیقه بدهی خود، به مرتهن یا طلبکار رهن می کند.

در صورتی که سند رهن به شکل قانونی تنظیم نشده باشد یا فردی ملک دیگری را به عنوان ملک خود در رهن فرد دیگری قرار دهد و یا شخصی با سند عادی ملکی را خریداری کند و فروشنده آن ملک را پس از امضای مبایعه نامه رهن کند، در این شرایط خریدار ملک می تواند از دادگاه تقاضای ابطال سند رهنی کند.

 

ابطال سند رهنی

 

طرفین دعوا

مالک یا فردی که در رهن بردن ملک متضرر شده است باید به طرفیت راهن و مرتهن اقامه دعوی کند.

مرجع صالح

وکیل ملکی در تهران : مرجع صالح برای رسیدگی به این مشکل، دادگاه محل وقوع ملک می باشد.

 

نحوه اجرای رای باطل کردن سند رهنی

پس از قطعی شدن حکم، مقام قضایی برای ذی نفع حکم قطعی صادر می کند. رئیس اداره ثبت با ارائه رأی قطعی از مرجع قضایی به سردفتر در ستون تبصره های دفتر املاک مربوطه در مورد ابطال سند رهنی توضیح می دهد.

 

نکات کلیدی درباره باطل کردن سند رهنی

1- شخصی که سند رسمی ندارد نمی تواند به موجب مبایعه نامه عادی ادعای مالکیت ملک را کند و نمی تواند سند رهنی را اطبال کند بلکه باید همزمان یا قبل از آن الزام به تنظیم سند رسمی را مطرح کند.

2- همزمان و یا قبل از دادخواست ابطال سند رسمی حسب مورد باید تایید بطلان عقد رهن موضوع سند رهنی نیز از دادگاه خواسته شود زیرا باطل کردن سند رهنی فرع بر بطلان عقد رهن است.

 

مستندات قانونی در ارتباط با دعوای ابطال سند رهنی

براساس ماده 71 قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران، محاکم دادگستری مکلفند در هر موردی که مبنی بر بی اعتباری سند رسمی رای صادر می کنند، به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراتب را اعلام کنند. در صورتی که موضوع سند باطل ملکی باشد، مفاد حکم در ملاحظات ثبت اسناد رسمی توسط سردفتر منعکس می شود. اما هرگونه اقدام نسبت به دفتر املاک و سند ملکی منوط به صدور رای قطعی و اعلام آن به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خواهد بود.

 

مستندات قانونی

ماده ۷۱ قانون دفاتر اسناد رسمی

رویه و نظریات حقوقی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *