روش شماره گذاری پارکینگ آپارتمان

نحوه شماره گذاری پارکینگ

روش شماره گذاری پارکینگ آپارتمان

روش شماره گذاری پارکینگ آپارتمان : این روز ها شماره گذاری پارکینگ در شهر های بزرگ و در آپارتمان ها در اصل در طبقات همکف انجام می شود و طبق ضوابط و قوانین مربوط به پارکینگ ها، تعداد پارکینگ برای هر طبقه برپایه نقشه های معماری تعیین خواهد شد. در صورت عدم مغایرت در طرح های تفکیک آپارتمان نیز مشخص خواهد شد.

سوالات مهم در بررسی موضوع روش شماره گذاری پارکینگ آپارتمان

  1. روش شماره گذاری پارکینگ آپارتمان چگونه است؟
  2. روش شماره گذاری پارکینگ آپارتمان نوساز چگونه است؟
  3. یکی از مهمترین نکات برای روش شماره گذاری پارکینگ آپارتمان چیست؟
  4. آیا پارکینگ مورد توافق باید برای شماره گذاری کتبی ثبت شود؟
  5. چه اقدامی در صورت بروز اختلاف جهت تعیین پارکینگ باید انجام داد؟

روش شماره گذاری پارکینگ آپارتمان چگونه است؟

در مورد پارکینگ های مسکونی باید گفت که در هر آپارتمانی ساخته خواهد شد و در اصل در شهرهای بزرگی مانند تهران در صورت امکان در طبقات منفی نیز پارکینگ احداث خواهد شد. شماره گذاری پارکینگ ها برحسب ضوابط تعیین شده برای پارکینگ ها در قوانین و مقررات ملی ساختمان انجام می شود و شماره گذاری از طبقه بالا به پایین انجام خواهد شد.

منظور این است که از طبقه همکف شماره‌ گذاری شروع خواهد شد و به طبقات پایین‌ تر می‌ رود و اصولا شماره گذاری براساس چرخش عقربه‌ های ساعت از شمال غربی شروع خواهد شد و به ترتیب شماره گذاری صورت می‌ گیرد.

نکته دیگر این که خریدار آپارتمان تصور می ‌کند پارکینگی که متعلق به بالاترین واحد طبقه یک ساختمان می‌ باشد، پارکینگی است که بالاترین طبقه را در طبقات پارکینگ دارا می ‎‌باشد. به عنوان مثال در یک ساختمان 5 طبقه که دارای 2 طبقه زیر زمین می‌ باشد. پارکینگ واحد های طبقه پنجم در همکف واقع شده است اما در صورتی که کاملا برعکس می باشد.

پارکینگ مزاحم

لازم به ذکر است، باید برای چیدمان پارکینگ‌ ها دقت لازم صورت گیرد که پارکینگ‌ ها مانع از عبور و مرور و مزاحمت برای محوطه مشاعی (مشترک) نشوند. بنابراین به پارکینگی که در مسیر حرکت پارکینگ دیگر واقع شده است، پارکینگ مزاحم گفته می ‌شود. اما توجه نمایید که در شماره ‌گذاری پارکینگ‌ ها تغییری ایجاد نخواهد شد.

اصولا در مجتمع‌ های بزرگ و برج ها پارکینگ ‌ها تلفیقی از پارکینگ‌ های مسکونی و پارکینگ‌ های مسکونی مزاحم و پارکینگ مسکونی معلول می ‌باشند که چیدمان آن‌ ها به مراتب دشوارتر نسبت به پارکینگ‌ ها در ساختمان‌ های کوچک‌ تر است و باید توجه شود که در شماره‌ گذاری این گونه پارکینگ‌ ها اشتباهی رخ ندهد.

نکته دیگر این که اندازه استاندارد پارکینگ به طول 5 متر و به عرض 5/2 می‌ باشد که در صورت چیدمان دو یا چند پارکینگ در کنار یکدیگر، عرض پارکینگ تا 25/2 نیز متغیر خواهد بود اما باید توجه کرد پارکینگ معلول عرض بیشتری نسبت به پارکینگ‌ های مسکونی دارند.

روش شماره گذاری پارکینگ آپارتمان

روش شماره گذاری پارکینگ آپارتمان نوساز چگونه است؟

شخصی که شماره گذاری پارکینگ یک آپارتمان نوساز را بر عهده دارد نقشه بردار کارشناس تفکیک آپارتمان های نظام مهندسی می باشد که در واقع نماینده اداره ثبت بوده و بر اساس توافق نامه مابین ادارات ثبت و سازمان نظام مهندسی ساختمان هر استان می باشد.

بنابراین نظام مهندسی تعیین خواهد کرد که نقشه بردار کارشناس رسمی تفکیک آپارتمان ها جهت بازدید از ساختمان مورد نظر فرستاده شود.

در این شرایط سازنده و مالک نمی توانند هیچ گونه اظهار نظری برای انتخاب نقشه بردار داشته باشند همچنین نمی توانند تقاضای نقشه بردار خاصی را داشته باشند. این کار به دلیل این است که شماره گذاری پارکینگ بدون هیچ توطئه ای میان سازنده و کارشناس انجام شود.

یکی از مهمترین نکات برای روش شماره گذاری پارکینگ آپارتمان چیست؟

یک نکته مهمی وجود دارد آن هم این است که لزوما پارکینگ متعلق به هر واحد آپارتمانی باشد، شماره پارکینگ، هم شماره با آن واحد آپارتمان نخواهد بود. برای مثال پارکینگ شماره 4 حتمی نباید متعلق به واحد شماره 4 باشد. بنابراین شماره گذاری پارکینگ چه اهمیتی دارد؟ زیرا مالک ملک تعیین کننده این است که کدام واحد آپارتمانی دارای کدام شماره پارکینگ باشد.

لذا زمان سند زدن در دفتر خانه به شکل رسمی و توافقی ثبت خواهد شد. بنابراین افرادی که سریعتر واحد های یک آپارتمان نوساز مورد نظر خود را خریداری می کنند، می توانند راحتتر پارکینگ خود را انتخاب کنند.

این مورد را نیز در نظر داشته باشید که هرگونه توافق جهت شماره گذاری پارکینگ آپارتمان باید به صورت رسمی ثبت شود همچنین از مالک، امضا گرفته شود. در غیر این صورت مالک توانایی این که برخلاف توافق خود عمل کند و آن پارکینگ را برای خریدار دیگری در دفترخانه ثبت نماید را دارد.

آیا پارکینگ مورد توافق باید برای شماره گذاری کتبی ثبت شود؟

مثلا اگر گفته شود پارکینگ کنار انباری یا پارکینگ کنار ستون کافی نمی‌ باشد. زیرا امکان دارد چندین انباری با ستون در کنارهای مختلف آپارتمان موجود باشد.

بنابراین بهتر است اشاره به نقشه معماری کرد و به ذکر شماره پارکینگ در نقشه معماری اقدام نمود.

پس باید حتما نقشه معماری بررسی شود و مورد تایید شهرداری قرار گیرد و لازم است حتما ذکر شود، مندرج در نقشه معماری مهر شده در دفتر خدمات الکترونیک شماره …. می‌ باشد.

بنابراین دلیل اهمیت ذکر عنوان نقشه معماری این می‌ باشد که شماره پارکینگ ‌ها در نقشه معماری با شماره پارکینگ‌ ها که بعدا کارشناس نظام مهندسی به هر پارکینگ خواهد داد، امکان دارد متفاوت باشد.

زیرا نقشه معماری براساس دستور العمل‌ های فنی شهرداری می‌ باشد و نقشه تفکیک آپارتمان‌ ها مطابق دستور العمل‎‌ حقوقی و فنی ادارات ثبت خواهد شد.

به عنوان مثال، ممکن است پارکینگ شماره 4 براساس نقشه معماری، پارکینگ شماره 6 در نقشه تفکیکی نظام مهندسی باشد ولی در صورتی که پیش از آن توافق‌ نامه میان مالک و خریدار وجود داشته باشد دیگر این پارکینگ جای معینی براساس نقشه معماری دارا می‌ باشد.

بنابراین زمان سند زدن در دفترخانه مالک باید همان موقعیت معین شده را به نام خریدار بزند که در واقع شماره آن براساس صورت مجلس تفکیکی مشخص خواهد شد.

در نهایت لازم به ذکر است برای توافق جهت تعیین پارکینگ، موقعیت پارکینگ اهمیت دارد و شماره پارکینگ مهم نیست.

چه اقدامی در صورت بروز اختلاف جهت تعیین پارکینگ باید انجام داد؟

اگر خریدار در خصوص تعیین پارکینگ با مالک دچار اختلافی شود، لازم است از یک نقشه بردار کارشناس رسمی تفکیک آپارتمان نظام مهندسی کمک بگیرد و بهتر است درباره این موضوع از یک وکیل متخصص، مشاوره بگیرد تا با اطلاعات کامل جهت ارجاع موضوع به کارشناسی به نتیجه لازم برسد و به شکل قانونی مشکل ایجاد شده را حل کند.

مواردی که دارای اهمیت بالایی می باشند عبارتند از: چرخش بهتر، موقعیت پارکینگ از نظر راحت تر پارک کردن، در معرض باز و بسته شده درب ورودی قرار نگرفتن، عدم مزاحمت و … . همچنین این موارد در قیمت آپارتمان و مورد پسند بودن مشتری نیز تاثیر زیادی دارد.

بهترین وکلای پرونده های ملکی در تهران

وکیل ملکی در تهران : مشاوره گرفتن از وکیل متخصص و مجرب این امکان را فراهم می کند تا اطلاعات دقیق و مستندی در مورد موضوع روش شماره گذاری پارکینگ آپارتمان، به دست بیاورید. همچنین با اقدامات اصولی، سریعتر، راحت تر و با ریسک کمتر، می توانید پرونده مورد نظر خود را به نتیجه برسانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *